Koszenie trawy

Koszenie trawy

to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zadbanego trawnika. Regularnie stosowany sprawia że roślina nie rośnie w górę a broniąc się zakorzenia się coraz mocniej. Zjawisku towarzyszy puszczanie nowych pędów na boki. Jak mówi stary angielski żart, posiadanie ładnego trawnika jest bardzo łatwe. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, „wystarczy posiać trawę i przez sto lat codziennie ją kosić”. To oczywiście mocno przesadzona teoria. Ale na pewno regularne zabiegi pielęgnacyjne włączając nawożenie sprawią że trawa będzie gęsta i mocna.

koszenie trawy
trawa przed skoszeniem

Pierwsze koszenie trawy Lublin po zimie powinno być tylko cięciem kosmetycznym. Wzmacniającym źdźbła, oraz wyrównującym ich długość w granicach od dziewięciu do jedenastu centymetrów. Przy czym nie powinno przekraczać jednego centymetra odciętej części.

Każde kolejne cięcie może być już znacznie mocniejsze. Wraz ze wzrostem temperatury cięcia mogą być coraz radykalniejsze. Ładny, gęsty i zadbany trawnik nie powinien mieć długości części zielonej dłuższej niż dziewięć centymetrów. A najlepiej jeśli ma około ośmiu centymetrów. Przy gęstym trawniku wygląda jak ładny perski dywan.

W podobnym terminie wskazane jest przeprowadzić wertykulację i aerację trawnika. Zabiegi te sprawią że będzie się wzmacniać i zagęszczać.

koszenie trawy
trawa po pierwszym skoszeniu

Aby uzyskać taki efekt warto pod okiem doświadczonych ogrodników stosować nawozy wzmacniające. Wskazane jest też dwa razy w sezonie zmierzenie PH ziemi i w przypadku odbiegania od oczekiwanego wskazania stosować środki ochrony roślin w celu uzyskania właściwego PH. Dostosowując warunki ziemne do potrzeb do potrzeb rośliny stworzymy idealne warunki do zagęszczenia i wzmocnienia.

Jeśli trawa jest wysoka i nie ma możliwości użyć samojednej kosiarki spalinowej, aby skosić wykonać koszenie trawy Lublin należy użyć podkaszarki żyłkowej. Ewentualnie spalinowej kosy z tarczą tnącą. Taka maszyna poradzi sobie nie tylko z wysoką trawą ale również z grubszymi pędami perzu. Cienkimi dzikimi odrostami drzew owocowych czy ozdobnych. Te ostatnie prawdopodobnie i tak będą odbijać i należało by je po prostu usunąć szpadlem bezpośrednio w okolicy pnia drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *